JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Czy to już Alzheimer?

2017-09-21

W Światowy Dzień Choroby Alzhaimera, chcemy zwrócić szczególną uwagę na tajemniczą chorobę, która jest podstępna, na chwilę obecna nieuleczalna i w sposób bezwzględny obchodzi się ze wspomnieniami, pamięcią i osobowością człowieka w późnym etapie dojrzałości.

 

W Fundacji Angel Care, prawie rok, z powodzeniem działa Klinika Pamięci, w której przebadane zostały 264 osoby, dodatkowych konsultacji psychiatrycznych udzielono 45 osobom a na przeprowadzenie testów oczekują kolejni Seniorzy.

Jednym z celów Fundacji Angel Care, jest uświadamianie Seniorów oraz ich rodziny, iż wczesne wykrycie zaburzeń pamięci, ma ogromny wpływ na powodzenie terapii oraz opóźnienie rozwoju choroby.
           

Nie łatwo rozpoznać co jest objawem rozpoczynającej się choroby degenerującej neurony w mózgu a co wynika z roztargnienia i pozostaje w normie.

Każdy z nas czasami zapomina gdzie położył klucze, nie może przypomnieć sobie nazwiska kolegi ze szkoły spotkanego po latach czy też zgubi kartkę z ważną informacją.

Zdarza się to również osobom młodym, nie oznacza to od razu, że chorujemy na Alzhaimera.

 

Kiedy należy się niepokoić? zapytaliśmy o to naszego specjalistę, działającego w Klinice Pamięci, mgr psychologii Maję Juśkiewicz-Dudę: „ Alzheimer jest jedną z kilku chorób demencyjnych, która w  pierwszym rzędzie dotyka tej części mózgu, które odpowiadają za pamięć, orientację oraz mowę. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to zespół złożonych objawów, które mają wpływ na osobowość i zachowanie.

Można wymienić szereg objawów diagnostycznych, które mogą wskazywać na  początki choroby Alzheimera”

 

Przygotowaliśmy przydatną listę, która może pomóc Państwu w wykryciu objawów choroby Alzheimera:
 

CHOWANIE RZECZY W DZIWNYCH, NIE PRZEZNACZONYCH DO TEGO MIEJSCACH, związane z problem  znalezienia podstawowych przedmiotów w domu, dodatkowo ukrywanie ich w nietypowym miejscu (np. w lodówce.)

 

PROBLEMY JĘZYKOWE, polegają na zapominaniu podstawowych słów i często w rozmowie zastępowanie ich innymi, nie pasującymi do kontekstu. Problemem stają się też nazwiska i imiona członków rodziny.

 

PROBLEMY Z ORIENTACJĄ W CZASIE I MIEJSCU, kiedy  określenie jaki jest dzień tygodnia, miesiąca a nawet jaka jest pora roku, staje się trudnością. Dodatkowo dochodzi dezorientacja w znanych miejscach, chociażby w parku który jest znany od lat.

 

ZAPOMINANIE O OSTATNICH WYDARZENIACH, może to być sytuacja, w której nasz bliski kilka razy w ciągu krótkiego okresu opowiada tę samą historię, nie pamięta co jadł na śniadanie, ani tego że przed chwilą oglądał film
 i rozmawiał z córką. Może to  prowadzić to do wielokrotnego powtarzania czynności - np. kilkukrotnego nakarmienia psa, pójścia dwa razy na zakupy czy też podwójnego przyjęcia leków.

 

PROBLEMY Z RYTYNOWYMI OBOWIĄZKAMI, zapominanie podstawowego przepisu na rosół, czy jak zabrać się za umycie okien.  Problemy te można zauważyć również w pracy zawodowej - księgowa może mieć problem
w liczeniu.

 

TRUDNOŚCI Z PRAWIDŁOWĄ OCENĄ SYTUACJI, kiedy pomimo mrozu na zewnątrz zapomniano nie tylko czapki, ale też  kurtki, w  lecie natomiast można wyjść na dwór w grubym swetrze. Chory może też chcieć założyć dres na pogrzeb, a do lekarza pójść w balowej sukni. Problemem może być też prawidłowe określenie odległości czy wielkości.

 

PROBLEMY Z UWAGĄ I KONCENTRACJĄ,  objawiają się brakiem skupienia na jednej rzeczy, można nie pamiętać co było na początku filmu i jaka jest główna fabuła. Dotyczyć to może także czytania książek, rozwiązywania krzyżówki czy zwykłej rozmowy.

 

ZABURZENIA NASTROJU polegające na chwiejności emocjonalnej, można się śmiać, a po chwili płakać bez obiektywnego powodu. Dodatkowo można zaobserwować nieadekwatne reakcje emocjonalne na bieżącą sytuację, może to być także obniżony nastrój.

 

ZABURZENIA OSOBOWOŚCI, jeżeli obserwujemy zachowanie inne  niż zazwyczaj; spokojna, pogodna, towarzyska osoba staje się niezbyt uprzejma, mniej uczuciowa i bardzo drażliwa. Występują trudności
w  nawiązywaniu kontaktów, w towarzystwie może wystąpić niegrzeczne zachowanie. Często pojawia się także dużo złości - gdy bliski nie może czegoś znaleźć obwinia o to bliskich, podejrzewa ich o spisek przeciwko niemu. Wraz
z upływem czasu wybuchy złości mogą być co raz większe, oprócz agresji słownej i krzyku bliski może zacząć zachowywać się agresywnie - popychać czy bić. Chory może także mieć urojenia - oskarżać innych o kłamstwa czy kradzież.

 

Dużą rolę w wykrywaniu oznak zaburzeń pamięci, odgrywa bliskie otoczenie Seniora, to często dzieci i wnuki, wykrywają pierwsze objawy. To do nich należy wnikliwa obserwacja i nie bagatelizowanie dziwnych lub nieodpowiednich zachowań. W naszej Klinice, obserwujemy, ze rodzina towarzyszy Seniorom w drodze na badania lub robi pierwszy krok umawiając wizytę.

 

I co dalej?

Pani psycholog podpowiada jakie powinny być kolejne kroki, gdy zaobserwujemy u naszego bliskiego niepokojące objawy: Po pierwsze, musimy stanowczo powiedzieć, ze sami, bez specjalistycznej wiedzy i badań, nie jesteśmy w stanie zdiagnozować choroby Alzheimera. Możemy jedynie wychwycić nieprawidłowości
w codziennym funkcjonowaniu.

Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do lekarza, lub miejsca takiego jak Klinika Pamięci Angel Care. gdzie po wywiadzie, w którym zostaną zebrane wszelkie potrzebne informacje, wykonany powinno być badanie. Badanie, nastawione jest na wstępną diagnozę. Może to być przeprowadzenie testu, sprawdzającego  między innymi orientację w czasie, miejscu, możliwości zapamiętywania i przypominania, a także funkcje językowe, liczenie, uwagę i zdolności wzrokowo przestronne. 

Jeśli wynik testu wskaże na zaburzenia poznawcze, ważna jest dalsza diagnoza przeprowadzona przez grupę specjalistów. Neuropsycholog oceni ogólną sprawność intelektualną i jakość procesów poznawczych. Psychiatra może pomóc w leczeniu i zająć się oceną zaburzeń zachowania. Neurolog natomiast wykluczy inne przyczyny otępienia (guzy, czynniki naczyniowe). Wskazane może być także badanie neuroobrazowego ośrodka układu nerwowego, którym zajmie się neuroradiolog.

 

 

 

 

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in