STRONA GŁÓWNA JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Jasna strona późnego wieku

2016-01-06

Jak się starzeć, żeby być szczęśliwym? Dlaczego powinniśmy doceniać se­nio­rów? Czy starsza osoba potrafi się bardziej cieszyć od młodszej? Naukowcy są zgodni co do jednego: aktywność – zarówno fizyczna, jak i intelektualna – jest bardzo ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze.

O pozytywnych aspektach późnego wieku naukowcy rozmawiali podczas XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, współorganizowanego przez Instytut Gerontologii Angel Care. Przedstawiamy wnioski ze spotkań oraz wykładów – niezwykle ważne, a przy okazji budujące dla osób, które chcą żyć szczęśliwie.

Łatwiej się cieszyć

Znaczenie aktywności fizycznej oraz intelektualnej od zawsze podkreśla prof. Shlomo Noy, światowej sławy geriatra, współzałożyciel centrum seniora Angel Care. - Najlepiej być aktywnym przez całe życie, wówczas będziemy czerpać największe profity, ale pamiętajmy, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno – mówi prof. Shlomo Noy, jeden z prelegentów XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego. – Ćwiczenia fizyczne i aktywność intelektualna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, sprawność psychoruchową i poczucie szczęścia. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia w starszym wieku.

Profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, cytując badania, podając przykłady, a nawet przytaczając historie z własnego życia, udowadnia, że można starzeć się dobrze, o ile tylko chce się być aktywnym i twórczym.

Według profesora mózg wcale nie starzeje się szybko, raczej zmieniają się jego funkcje: niektóre się psują, natomiast inne poprawiają. Co prawda wolniej się uczymy, lecz na przykład powiększamy zasób słów, a nasze funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Poprawia się także emocjonalność, która się stabilizuje, a zmniejsza neurotyzm. Z wiekiem potrafimy coraz bardziej się cieszyć – i to z niewielkich spraw, np. z krajobrazu czy z rozmowy z drugą osobą. Badania wskazują również na to, że łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne.

Seks jest dobry

Według naukowca starość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiego gatunku. Co więcej, ewolucja człowieka to w dużej mierze zasługa instytucji babci. Babcie opiekowały się wnuczętami, a w pełni sprawni rodzice mogli wówczas zadbać o zapewnienie wyżywienia. Starsze osoby były – i są – więc bardzo w społeczeństwie potrzebne.

- Starość oznacza też mądrość. Z wiekiem pamiętamy coraz więcej, a to oznacza ogromne doświadczenie. W stadzie słoni najważniejsza jest najstarsza samica, która prowadzi resztę. Gdy ona umiera, stado dużo traci – mówi prof. Jerzy Vetulani.

Naukowiec poruszył też kwestię aktywności seksualnej w starszym wieku. Podkreślił, że seks jest naturalny i niezwykle ważny dla człowieka – na każdym etapie życia. - Seks silnie pobudza układ nagrody. To potężne narzędzie emocjonalne. Ma znakomity wpływ na zdrowie i ogólnie na jakość naszego życia – mówi prof. Vetulani. – W późniejszym wieku seks służy głównie do utrzymania więzi. Szalenie ważne jest też przytulanie, dotykanie i ocieranie. Według badań 30% Amerykanów po osiemdziesiątce uprawia seks. Ponadto jeden orgazm w tygodniu przekłada się u mężczyzn na zmniejszenie ryzyka śmierci w danym roku o 50%.

Prof. Jerzy Vetulani jest zdania, że ogólnie na starzenie się źle wpływa leniwy tryb życia. Warto więc być aktywnym. Tę tezę gorąco popierają eksperci Angel Care.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in